0Days0Hours0Minutes

Coopers Blue Water Classic 2017

Coopers Blue Water Classic

Darwin’s Premier Fishing Competition

27-29 October 2017

This year’s Coopers Blue Water Classic was another great success! Around 62 teams participated within the following three boat categories:

  • Cat 1: Boats over 6.00m
  • Cat 2: Boats between 5.500m to 5.999m
  • Cat 3: Boats under 5.499m

Our contestants managed to reel in 500kg of fish over the weekend, which was then filleted at the Darwin Fish Market and donated to not-for-profit organisation Foodbank NT. Every fresh fish would be filleted, packaged, frozen and then distributed to charitable welfare agencies to people in need. Thanks to our generous fishermen for their donations.

Here are the results of the 2017 Coopers Blue Water Classic:

Billfish Champion
2nd
Name Ben ATKINSON 1650
2017 Billfish Champion
Name Paul DALL 1780
Junior Champion Angler
3rd – BOAT under 5.49M
Name Daniel QUINN 247.2
Name Jack WATCHEL 247.0
3rd – BOAT 6M plus
Name Connor O’HEARN 258.8
2nd – BOAT under 5.49M
Name David GREGORY-BADER 266.1
2nd – BOAT 5.5 – 5.99M
Name Taj MURRAY 71.4
2nd – BOAT 6M plus
Name H-MAN (Harrison) 282.4
2017 Champion JUNIOR ANGLER – BOAT under 5.49M
Name Rylie LEWIS 282.5
2017 Champion JUNIOR ANGLER – BOAT 5.5 – 5.99M
Name Ben ATKINSON 242.1
2017 Champion JUNIOR ANGLER – BOAT 6M plus
Name Max MyCHAS 297.2
Female Angler
2nd
Name Penny SZYBIAK 128.4
2017 Champion FEMALE ANGLER
Name Kimmie MYCHAS 631.0
Champion Anglers
3rd – BOAT under 5.49M
Name Tony BROWN 342.8
3rd – BOAT 5.5 – 5.99 M
Name James HENDERSON 477.5
3rd – BOAT 6M plus
Name Jerome EDWARDS 691.2
2nd – BOAT under 5.49M
Name Grant SHAW 346.2
2nd – BOAT 5.5 – 5.99M
Name Clayton DODD 478.2
2nd – BOAT 6M plus
Name Chris SCOBELL 724.2
2017 Champion ANGLER – BOAT under 5.49 M  
Name Peter BADER 429.3
2017 Champion ANGLER – BOAT 5.5 – 5.99 M
Name Marc CARMICHEAL 730.9
2017 Champion ANGLER  – BOAT 6M plus
Name Kyle DOEVENDONS 851.0
Champion Teams
3rd team – BOAT under 5.49M
TEAM REEL BENT OVER 219.1
Rylie LEWIS
Mark MANGOHIG
3rd team – BOAT  5.5 – 5.99M
TEAM TEASE EM UP 268.3
Stewart HARDING
Jared KIRKHAM
Ian KIRKHAM
3rd team – BOAT 6M plus
TEAM Name SEA WIZARDS 497.0
Chris SCOBELL
Scott MUNRO
Glen GARDNER
2nd team – BOAT under 5.49M
TEAM Name WASTED SEAMEN 230.5
Jack LUDBROOK
Tom KELLY
Daniel BROWN
2nd team – BOAT 5.5 – 5.99M
TEAM Name LAZY BEARS 408.5
Clay-n DODD
James HENDERSON
Jimmy TAYLOR
2nd team – BOAT 6M plus
TEAM Name MYCHAS CREW 521.8
Rodney MYCHAS
Kimmie MYCHAS
Max MyCHAS
2017 Champion TEAM  – BOAT under 5.49M
TEAM Name THE SHAW THING 347.2
Peter BADER
Grant SHAW
David GREGORY-BADER
2017 Champion TEAM –  BOAT  5.5 – 5.99  M
TEAM Name NEVERFAIL 490.6
Marc CARMICHEAL
Anthony TRAN-NGUYEN
Robbie SHERRY
2017 Champion TEAM  – BOAT  6M plus
TEAM Name HAIRY CLAMS 552.3
Jerome EDWARDS
Cain CALSBEAK
Luke YOUNG

Huge congratulations to all winners & winning teams!

Stay tune as we’ll soon upload all photos of the Weigh-in & the Awards Presentation Night.

For more information about the competition please refer to the Rules Booklet.

Many thanks once again to all of our generous sponsors, who made this event possible and ensured its success.

coopers sctv mix bhmarine
nautilus coke bendigo Holdfast
awt airnorth wirrawirra
H&L Anaconda Picture Framing Darwin ELGAS
BTC The Canopy Man Carodale Plumbing

LOOKING FOR 2016 RESULTS?

CLICK HERE

Stay up to date!

Sign up to our eNewsletter and keep up to date with everything Coopers Blue Water Classic